ریاضیات و سرگرمی‌ها

نام کتاب : ریاضیات و سرگرمی‌ها – ۲ جلد
نویسنده : مارتین گاردنر
مترجم : هرمز شهریاری
ناشر : انتشارات آشتی
نوبت چاپ : اول ۱۳۷۵
زبان : فارسی
نوع فایل : PDF (نرم افزارهای مورد نیاز)

برای دانلود جلد اول اینجا کلیک کنید !!!
برای دانلود جلد دوم اینجا کلیک کنید !!!
 

توضیحاتی درباره‌ی کتاب :

کتابی که اکنون در دست دارید، مجموعه‌ای است از بازی‌ها و سرگرمی‌های ریاضی. این مجموعه دست‌آوردی است از کارهای مارتین گاردنر و کوشش‌های او در شناساندن سیمای ساده و پرجاذبه ریاضیات.

مارتین گاردنر فیلسوف و ریاضی‌دانی است که پیش از هرچیز، در زمینه ریاضیات درسرگرمی‌ها به کار پرداخته که خود از آن‌ها به نام ریاضیات شاد یا ریاضیات تفریحی یاد می‌کند. در پیش‌گفتار یکی از کتاب‌هایش به نام «معماها و سرگرمی‌های ریاضی» می‌گوید: «بازی و سرگرمی درون‌مایه ریاضیات شاد را تشکیل می‌دهد بجاست که آن را ریاضیات بازی‌ها بنامیم. این درون‌مایه می‌تواند هرچیز شادی باشد، می‌تواند هر موضوع مهیج و سرگرم کننده‌ای همچون معما، پارادوکس، لطیفه، سفسطه، شیرین‌کاری، مسابقه، نمایش، چشم‌بندی و یا ترفند را شامل شود».

مارتین گاردنر ریاضیات را قوی محرکه کلیه دانش‌ها و ریاضی‌دانان را چراغی فراراه دانش‌مندان می‌داند و می‌گوید: «پژوهش‌های علمی وابستگی زیادی به دانش ریاضی و نیاز فراوانی به ریاضی‌دانان دارند، تا تئوری‌ها بتوانند پیشرفت و تکامل پیدا کنند. بخاطر بیاورید که انقلاب نسبیت در فیزیک، کار مردی بود که هیچ تجربه‌ای در لابراتوار نداشت. ریاضیات نه تنها در فیزیک گشاینده درهای بسته است که راه‌گشای هر دانشی است. دانش‌های بیولوژی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی نیز به یاری ریاضی‌دانان نیاز پیدا می‌کنند. خاصه ریاضی‌دانانی که امروزه به تکنیک جدید آماری مجهز شده‌اند و می‌توانند در طراحی آزمایش‌ها، تجزیه و تحلیل ریزه‌کاری‌ها و پیش‌بینی نتیجه مسأله‌ها، به آن‌ها یاری برسانند».

بیشتر کتاب‌ها و نوشته‌های مارتین گاردنر محتوی ریاضیات شاد است، چنانچه این مجموعه نیز در همین زمینه تنظیم شده است.
این کتاب شامل گفتارهائی است تا پیوسته از سرگرمی‌های ریاضی، آن‌چنان که می‌توان هریک را جدا از دیگری خواند و مطالعه نمود و اگر یکی ناتمام یا نامفهوم ماند، اثری در فهم گفتارهای دیگر نخواهد داشت.
به گفته مارتین گاردنر: «این گفتارها دست‌کم می‌تواند کسانی را که از ریاضیات گریزانند به راه بکشاند و کسانی را که در این راهند اشتیاقی فزونتر بخشد».

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا