لگاریتم

نام کتاب : لگاریتم
نویسنده : گدورگی کلیمنتویچ استاپو
مترجم : پرویز شهریاری
ناشر : شرکت سهامی انتشارات خوارزمی
نوبت چاپ : اول ۱۳۴۸
زبان : فارسی
نوع فایل : PDF (نرم افزارهای مورد نیاز)

برای دانلود اینجا کلیک کنید !!!

 

توضیحاتی دربارۀ کتاب :

دانش‌آموزان ما در دوره دبیرستان و بعد در رشته‌های مختلف دانشگاه و یا مدارس عالی با مباحث مختلف ریاضی کار می‌کنند، روابط و قضایای مختلف را در حل مسائل و برای آماده شدن در امتحان به کار می‌برند ولی کمتر می‌توانند درباره ماهیت منطقی این احکام جامد و نحوه ارتباط آن‌ها با عمل و یا سیر منطقی حوادثی که منجر به کشف آن‌ها شده است، فکر کنند.
دلیل اصلی این وضع را باید در این حقیقت جستجو کرد که آموزش ریاضی در دبیرستان‌های ما، از عمل و تاریخ جداست و به همین مناسبت نمی‌تواند کششی در دانش‌آموزان ما به وجود آورد و آن‌ها را به درک عمیق مفاهیم ریاضی وادارد.
باید اذعان کرد که اغلب معلمین ریاضی هم نمی‌توانند از حدود همین روابط و قضایا فراتر روند و به همین علت وقتی که صحبت از کار اضافی در کلاس می‌شود، تنها به فکر مسائل مشکل‌تر و یا معمائی می‌افتند و فقط x را به y و یا z را به t۲ تبدیل می‌کنند.
این درست است که زبان فارسی از لحاظ وجود کتاب‌های علمی فقیر است، ولی به اعتقاد من علت اصلی این فقر، عدم اعتنای معلمین، دانشجویان و دانش‌آموزان ما به کتاب‌های علمی است. از کتاب‌های علمی تنها موفقیت نصیب نمونه‌هایی می‌شود که می‌تواند راهنمایی برای موفقیت در امتحان باشد.
کتاب لگاریتم، که اینک در دست شماست، گوشه‌ای از روش تعلیم ریاضی را برای معلم و دانش‌آموز روشن می‌کند.
در این کتاب سیر منطقی مسائلی که منجر به کشف لگاریتم شده است، و اینکه این کشف نه تصادفی است و نه متعلق به یک فرد و یا حتى یک کشور روشن شده است. دقیقاً توضیح داده شده است که چگونه باید با این مبحث ریاضی آشنا شد و چگونه آن را آموخت. البته، با توجه به اینکه نویسنده کتاب با تاریخ ریاضیات در شرق آشنا نبوده است از دانشمندان مشرق زمین و مثلاً ملامحمد باقر یزدی و یا محمدعلی اصفهانی، که بدون اطلاع از کار دیگران، به کشف لگاریتم موفق شده بودند، نامی نمی‌برد، ولی این نقص به هیچ وجه از اهمیت کتاب نمی‌کاهد و می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای آموزش ریاضی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا